הקניון לובש ירוק

פרומול מגזין-עולם הקניונים נובמבר 2015
צמחייה בקניון של קרת צמחייה מלאכותית

צבע ירוק וצמחייה מקושרים בכל העולם עם חוויה חיובית, רגיעה ותחושת ביטחון.
מחקרים מוכיחים כי השקעה בצמחייה, בגינון ובטיפוח שוטף תורמים להצלחת מרכזי קניות וקניונים, באים לידי ביטוי בשורת הרווח, משפרים את חווית הקנייה וגורמים ללקוחות להישאר זמן רב יותר בקניון.
מאת עמוס קרת | מנכ”ל קרת גינון ונוי וקרת צמחייה מלאכותית.

מיקום, תמהיל חנויות אטרקטיבי, מיצוב, תכנון אדריכלי, שיווק וניהול חכמים ומקצועיים הם בין הגורמים החשובים ביותר להצלחת מרכזי קניות. לעיתים נשכחים או מקוצצים עקב בעיות תקציב גורמים חשובים נוספים, שהוכחו כמשפרים את חווית הקניה, את הרצון להוציא כסף דווקא כאן, את הרגשת השייכות של הלקוחות למרכז ספציפי זה או אחר ולרצון להישאר זמן ארוך יותר. חלק מהגורמים המשמעותיים שלעיתים מוזזים הצידה הם הניקיון, הטיפוח, הצמחייה, הגינון והצבע הירוק.

ספרו של ד”ר דייוויד לואיס “המוח מוכר -כשהמדע פוגש קניות” דן בנושא כיצד ניתן להשפיע על מוח הצרכן כשהוא נכנס לקניון. בספר מצוטטים מחקרים לפיהם יש חשיבות רבה מאוד לצמחיה מטופחת ומתוכננת במדויק גם בתוך הקניון וגם מחוצה לו. השפעת הצמחייה והצבע הירוק לפי המחקר – מחקרים המצוטטים בספר העלו כי לקוח המתקרב לקניון או למרכז המסחרי מאט את צעדיו, מהירות נסיעתו, עיניו וחוש הריח שלו מתרגלים לתאורה ולריחות השונים, הוא נרגע ונהפך ממוקד יותר בו בזמן. הסביבה הירוקה משיגה את הדברים הללו – רגיעה, תחושת ביטחון ומיקוד. אלו חשובים כדי שהלקוח ישיג את מה שהוא מצפה מחוויית הקניה – רגשות חיוביים כגון שמחה, התרוממות רוח והנאה.

מחקר של “פריזמה” – מכון למחקרים פסיכולוגיים סביבתיים בארה”ב חקר את השפעות הצבע הירוק והצמחייה בסביבת עבודה ובקניונים, הן בקרב עובדי המקום והן בקרב הקונים. המחקר מצא שקניונים בהם יש צמחייה מרובה, מתוכננת בתיאום עם נוף הסביבה ומטופחת, יוצרים אצל הקונים תחושה של ביטחון ומצב רוח טוב, גורמים להם לרצות להישאר במקום זמן רב יותר ולהרגיש רגשות חיוביים יותר בנוגע לקניות שביצעו. התברר גם שתפוקת העובדים במרכזים המטופחים הייתה גבוהה בכ-71%. מחקר אחר של אותו מכון בוצע בשנות המשבר הכלכלי האחרון בארצות הברית, ומצא שדווקא המרכזים והקניונים שהקפידו לשמור על הטיפוח ורמת תחזוקה גבוהה זכו להצליח למרות המצב, גם לעומת מרכזים “זולים” יותר.

מחקר נוסף של ד”ר ריילי אנדרסון שעסק במרכזי קניות פתוחים, בדק עשרות מרכזים קמעונאיים שווים הן בתמהיל החנויות ובמחירים והן באפיון הסוציו אקונומי של הלקוחות. השוני היה מרכזים מטופחים ללא גינון וצמחייה, מרכזים עם גינון פזור ברמת תחזוקה נמוכה ומרכזים עם גינון מתוכנן ומטופח. התוצאות היו חד משמעיות: המרכזים עם הגינון המטופח זכו לרוב גדול של קונים שדיווחו על חווית קניה חיובית, והצהירו כי ירצו לחזור ולקנות דווקא שם. יתרה מזאת, המחקר זכה לשיתוף פעולה עם הנהלות המרכזים שאפשרו בדיקת נתונים כספיים. התוצאה מדהימה: המחזורים במרכזים עם הגינון המטופח היו גבוהים משמעותית מהאחרים הן ברמת הקניה הבודדת, הן במחזורים הכלליים וברווחיות ואפילו בכמות המצטרפים למועדונים השונים.

ומה קורה אצלנו ?

לצערנו, נושאי הטיפוח, הגינון והצמחייה בישראל מוקרבים תדיר על מזבח התקציב תוך העדר הבנה והכרה מספקות בחשיבותם. ישנם קניונים ומרכזי קניות שלא מוותרים על הגינון וההשקעה בצמחייה דוגמת קניון רמת אביב, מרכזי קבוצת ביג ומרכזי הקניות המנוהלים על ידי חברת פרו-מול. אין ספק כי גינון וסביבה ירוקה תורמים רבות להצלחת המרכז, ומומלץ ליזמים, מנהלי קניונים ומרכזים מסחריים לאמץ אותם בחום.

Skip to content